Model Expo 2021 – Categories 2-8 – Aircraft

image_pdfimage_print
Best Aircraft:
Oeffag Albatross D.III by Rob Hart
Category 2A – 1/72 and Smaller Aircraft, Prop, Single-Engine – Contest Results:
First Place – Mitsubishi A6M2 Model 21 by Roger Fabrocini
Second Place – F4F Wildcat by Brian Krueger
Third Place – BF-109G-63 by Rian Jones
Category 2A, Aircraft, Prop, 1/72 and Smaller, Single Engine – All Entries:
Category 2B Aircraft, Prop, 1/72 and Smaller, Multi-Engine – Contest Results:
First Place – Kugisho P1Y1 Ginga Frances by Joe Youngerman
Second Place – Heinkel He-219 Owl by Bruce Mac Rae
Third Place – Handley Page Halifax B Mk III by Rob Hart
Category 2B, 1/72 and Smaller Aircraft, Prop, Multi-Engine – All Entries:
Category 3, Aircraft, Jet, 1/72 and Smaller, Contest Results:
First Place – CF-104 Starfighter by Joe Youngerman
Second Place – MiG-21 Cuban Defector No 672 by Daniel Carey
Third Place – F-16 Texas Air National Guard by Rich Durham
Category 3, Aircraft, Jet, 1/72 and Smaller, All Entries:
Category 4A – 1/48 Aircraft, Prop, Multi-Engine – Contest Results:
First Place – P-61A Black Widow by Ed Baroth
Second Place – BF-110 D-3 Destrroyer Walter Babst
Third Place – P-38F Lightning by Mike Brown
Category 4A – 1/48 Aircraft, Prop, Multi-Engine – All Entries:
Category 4B – 1/48 Aircraft, Prop, Single-Engine, non-US Markings – Contest Results:
First Place – Oeffag Albatross D.III by Rob Hart
Second Place – Bell P-39Q Racer by John Ball
Third Place – BF-109 K-4 Yellow 13 by Walter Babst
Category 4B – 1/48 Aircraft, Prop, Single-Engine, non-US Markings – All Entries:
Category 4C – 1/48 Aircraft, Prop, Single-Engine, US Markings – Contest Results:
First Place – P-39N Airacobra by Mike Brown
Second Place – F2A-2 Buffalo by Ed Baroth
Third Place – Stearman N25-4 by Rob Hart
Category 4C – 1/48 Aircraft, Prop, Single-Engine, US Markings – All Entries:
Category 5 – 1/48 Aircraft, Jet, Contest Results:
First Place – F-14A Tomcat by Randy Rothhaar
Second Place – SR-71 by Craig Brown
Third Place – YP-59 Airacomet by Walter Babst
Category 5 – 1/48 Aircraft, Jet, All Entries:
Category 6 – 1/32 Aircraft, Prop – Contest Results:
First Place – P-51D-15 NA by Mark Stubblefield
Second Place – Eindecker Max Immelman by Gary Baker
Third Place – A6M5 Zero by Joe Youngerman
Category 6, Aircraft, Prop – All Entries:
Category 7, 1/32 Jets – Contest Results:
First Place – F-4F Phantom II JG73 by Craig Brown
Second Place – VFC-R F-18A Plus Adversary Hornet by Randy Rothhaar
Third Place – MiG-21 Vietnam by Leo Groba
Category 7, 1/32 Jets – All Entries:
Category 8, Rotary Wing Aircraft, All Scales and Types – Contest Results and All Entries:
First Place – CH-54A Skycrane (Scratchbuilt) by Randy Rothhaar
Second Place – AH-1Z Supercobra by Jim Frye